Как да създадем оптимален микроклимат
Снимка: Guliver / Getty
Новороденото има нужда от чист въздух, комфортна температура, която да отговаря на нуждите му. В това отношение е напълно зависимо от околната среда, защото все още няма механизми за терморегулация.
Особено през зимата е важно в апартамента да се поддържа оптимална температура и подходяща влажност на въздуха, защото прекомерно сухият въздух му вреди.
Ето съветите на експерти от Parents.ru
Температурата - от 25 ° и постепенно надолу
Най-комфортната температура за стаята на новородено е 25 ° C. След един месец може постепенно да се намали до 21-22 ° C.
Ако в апартамента е горещо и радиаторите не могат добре да се регулират, проветрявайте помещението на всеки 2-3 часа. През това време детето трябва да бъде оставено в друга стая.
За да проветрите бързо и качествено, периодично отваряйте всички прозорци, за да стане силно течение. Това е начинът да обновите въздуха, когато бебето не е у дома.
Така че е по-добре да организирате такава обща вентилация, когато излиза на разходка с баба или татко си.
Снимка: Guliver / Getty
Дори ако температурата временно падне под 20 ° C, не се притеснявайте. Тя постепенно ще се върне към нормалното.
С основното проветряване, ще повишите нивото на кислород в апартамента. Когато той липсва, метаболизмът не бебето се забавя, а имунитетът намалява. Това пречи на развитието на детето – то расте и се развива по-зле, по-често е палаво, става летаргично и сънливо.
Ако сте на електрическо отопление, уредите трябва да са разположени далече от леглото на бебето. В противен случай кожата и лигавиците му ще изсъхнат прекомерно.
Много родители се притесняват от течение и обграждат креватчето на бебето с обиколници, спускат балдехин или пелена.
Ако затворите стените на креватчето от всички страни, въздухът ще циркулира бавно и ще е застоял.
Проблемът трябва да бъде решен или радикално, като изолирате прозорците и вратите.
Снимка: Guliver / Getty
Сухо, много сухо
В мразовитите дни има друг проблем, който стана типичен за почти всички съвременни апартаменти: парното работи на пълна мощност и въздухът в помещенията бързо изсъхва. Заедно с това влагата започва да се изпарява интензивно от повърхността на кожата и от лигавиците. Бебето, пък и възрастните, ожадняват.
Има и по-сериозен проблем: в нослето на мъника се образуват засъхнали корички, които затрудняват дишането и то става шумно. Овлажнителите могат да помогнат за решаването на дилемата. Най-популярният метод е върху радиаторите да се сложат съдове с вода или и мокри кърпи, които като се изпаряват, овлажняват въздуха.
Някои слоя дрехи
При избора на дрехи трябва да имате предвид и теглото на бебето и неговата физическа активност.
Децата с тегло над 4 кг при раждане, по-лесно и бързо изпитват студ.
Ако в стаята е около 25˚C, може да съблечето бебето голичко, за да направите масаж, може спокойно да го оставите без дрехи за 5-10 минути.
По време на бодърстване, когато стаята е 21-22 ° C, детето трябва да има два слоя дрехи: над ризите и ританките, може да сложите лек гащеризон.
Ако дланите и краката са бебето са студени, му обуйте чорапи, ританки или боди. А, ако му стане топло, свалете един слой дрехи и го оставете така за 20-30 минути.
Мона Василева
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари